Kongresman Quigley walczy o zniesienie wiz dla Polaków

W Kongresie USA odbyły się w środę przesłuchania w sprawie rozszerzenia amerykańskiego programu ruchu bezwizowego (VWP) o nowe kraje. Do włączenia do niego „wieloletniego partnera i przyjaciela, jakim jest Polska” przekonywał m.in. kongresman z Chicago Mike Quigley.

„To kwestia sprawiedliwości i przyzwoitości  wobec naszego wieloletniego przyjaciela i partnera jakim jest Polska” – mówił przed członkami podkomisji ds. polityki imigracyjnej Mike Quigley. „Rozszerzenie programu ruchu bezwizowego poprawi nasze stosunki dyplomatyczne, stworzy nowe miejsca pracy, będzie stymulować naszą gospodarkę i poprawi bezpieczeństwo kraju. Pora zmienić nasze przestarzałe przepisy i uwzględnić w programie naszych sprawdzonych sojuszników” – przekonywał kongresman z Chicago.

Rozszerzenie programu ruchu bezwizowego o kolejne kraje przyniosłoby Stanom Zjednoczonym wymierne korzyści. W 2008 roku obywatele krajów, które partycypują w Visa Waiver Program (VWP) odwiedzili USA 16 milionów razy, co stanowi 65 proc. wszystkich zagranicznych podróży do USA. W sumie turyści, którzy nie potrzebują wiz aby odwiedzić Stany Zjednoczone, wydali  51 miliardów dolarów. Dzięki temu utworzono  512  tysięcy nowych miejsc pracy, a do budżetu USA wpłynęło 7,8 mld z tytułu podatków.

Kongresman z 5. Dystryktu z Chicago, w którym mieszka wielu wyborców o polskich korzeniach, wielokrotnie zabiegał o włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego. Kilka miesięcy temu wraz senatorami Barbarą Mikulski i Markiem Kirkiem przedstawił kongresowi projekt ustawy, która zmienia kryteria przystąpienia do programu ruchu bezwizowego do USA – miałby o tym decydować nie odsetek odmów wiz, jak obecnie, lecz odsetek tzw. overstays, czyli nielegalnych przedłużeń pobytu w USA. Mogłoby to przyspieszyć zniesienie wiz dla Polaków. Poparcie dla tej inicjatywy przedstawił także prezydent Barack Obama.

Stany Zjednoczone wprowadziły Program Ruchu Bezwizowego(VWP) w roku 1986, żeby ułatwić podróże turystyczne i służbowe dla obywateli zaprzyjaźnionych państw, pod warunkiem, że państwa to spełniają ścisłe kryteria bezpieczeństwa i odpowiadają określonym standardom prawnym.

Kryteria bezpieczeństwa programu VWP obejmują min. międzypaństwową wymianę informacji, natychmiastowe raporty o zagubionych paszportach etc. Państwa włączone do VWP zobowiązane są do utrzymania wysokiego poziomu ochrony antyterrorystycznej, ochrony granic, służb porządkowych oraz powinny spełniać odpowiednie standardy zabezpieczenia dokumentów.

Obecnie obywatele 36 państw spełniają warunki do partycypowania w programie WVP, który pozwala im przebywać na terenie Stanów Zjednoczonych przez 90 dni, bez ubiegania się o wizę wjazdową.

Polska jest obecnie jednym z nielicznych krajów wyłączonych z Programu Ruchu Bezwizowego, mimo swojej ścisłej współpracy dyplomatycznej ze Stanami Zjednoczonymi i militarnego zaangażowania w Afganistanie, a do niedawna także w Iraku. W 1991 roku polski rząd zniósł wizy wjazdowe dla obywateli amerykańskich odwiedzających ten kraj.

 

mp